Süpervizyon Grubu

Yazdır

Depresyon Tedavisi

Depresyon TedavisiDepresyonda ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulanır. 

Depresyonda beynin ön bölgelerinde bozulma olur ve beyin, bazı kimyasal maddeleri az salgılamaya başlar. Özellikle mutluluk hormonu denilen serotoninin az salgılanmasının depresyondaki rolü büyüktür. Buradaki değişim ruh halini de etkiler ve bunu düzenlemek adına ilaç tedavisi uygulanır.

 

Terapide amaç; hastanın kendisini çökmüş, çaresiz, güçsüz ve kaybeden değil; güçlü görmesini sağlamaktır. Hastanın sağlığına kavuşması, onun hatalı düşünce sisteminin tekrar yapılandırılmasına bağlıdır. Hastanın yanlış düşünce kalıplarını değiştirmek ve uyumsuz tutumlarını göstermek için farklı teknikler kullanılmaktadır. 

İlaç tedavisinin tek başına yeterli olduğu hastalar da vardır. Psikoterapi ise tedavinin başarısını ve hızını arttırır. Hastanın hatalı düşünce sistemi değiştirilmediği sürece, ilaç kullanmasına rağmen hastalığı tekrar eder. Psikoterapi ile hastalığın tedavisinin yanı sıra, kişiye hastalığın tekrar etmesini engelleyecek baş etme yöntemleri de öğretilir. Böylece hasta tekrar edebilecek bir depresyon karşısında daha donanımlı ve güçlü hale gelecektir.

Kişinin sağlığına kavuşması; kendi çabasına, randevularına düzenli katılımına ve tedavisine uymasına bağlıdır. Bilinmelidir ki, depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır. 

Funda GÜL YILMAZ

Psikolojik Danışman

 

 

 

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

İrtibat Adresi

Bakırköy Psikolojik Danışmanlık Merkezi - Psikoloji Enstitüsü

Kartaltepe Mah. Pelinli Sk.
Melisa Apt. B Blok No: 26 D: 16
Bakırköy / İstanbul

+90( 212 ) 660 86 00 

+90( 532 ) 352 44 67

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Ulaşım - Kroki

We Support RED CROSS

Web Analytics