Süpervizyon Grubu

Yazdır

Depresyon ve Depresyon Belirtileri

DepresyonDepresyon bir mutsuzluk hastalığıdır ve depresif belirtiler ile ayrılması gerekmektedir. Depresif belirti herkeste her zaman görülebilir. Gün içinde yaşanan olaylar insanları olumsuz etkiler ancak, olayların gidişatına göre depresif belirtiler ortadan kalkar ve insanlar yeniden mutlu hissederler. Depresyondaki kişi ise yaşadığı olayı çözümsüz olarak görür ve ileride de çözüleceğine dair umudu yoktur.

 

Depresif hastaların düşünceleri bir kayıpla meşguldür. Bu durumun depresyonu tetiklemesi için, kaybın kişi için hayati öneme sahip olması gerekir.  Bu kayıp sevdiği bir yakının vefatı, işini kaybetme ya da bir uzvunu kaybetme gibi göze çarpan bir olay veya kişisel alanda bir değer kaybı şeklinde olabilir. Örneğin; eşin sevgisinin zaman içinde azalması ve eşin uzaklaşması, kişinin hedefleri ile kapasitesi arasında uçurum olması depresyonu tetikleyebilir.  Depresyon hastası vazgeçilemez ya da telafi edilemez bir şeyi kaybettiği düşüncesindedir. Üzüntü, hayal kırıklığı ve kayıtsızlık yaşar. Bu duygular motivasyonunu ortadan kaldırır, onu umutsuzluğa sevk eder ve intihara sürüklediğini düşünür. Bu tabloda, kişiyi intihara götüren en önemli belirti ümitsizliktir.

Depresyondaki kişi her şeyden vazgeçme ve ilgisizlik eğilimi içindedir. Herhangi bir işe teşebbüs etmek istemez, hatta yataktan kalkmak, giyinmek, kişisel bakımını/ihtiyaçlarını karşılamak gibi en temel işleri bile yapacak gücü bulamaz.

Depresif hastaların düşüncelerinde aşırılıklar ve genellemeler söz konusudur, geleceklerine dair düşünceleri olumsuzdur. “İşler yolunda gitmiyor”, “bu durum hiç değişmeyecek”, “hayat anlamsız”, “çabalamak boşuna” şeklinde genelleme yönünde eğilimleri vardır. 

Hayata karşı beklentileri yüksek olanlar ve mükemmeliyetçi yapıda olanlar, hayatın olağan akışı içinde karşılaştıkları aksiliklere bağlı olarak hayal kırıklığına uğramaları nedeniyle depresyona daha yatkındırlar. Yanı sıra dış odaklı (başkalarına bağımlı) olanlar, herkesten onay-beğeni-takdir bekleyenler, takıntılı ve yanlışa tahammülsüz olanlar, “başkaları benim hakkımda olumsuz bir şey konuşmasın/düşünmesin” diyenler, şüpheci olanlar depresyona daha eğilimlidirler.

Depresyon belirtileri şöyledir:

• Uyku bozuklukları (azalma-çoğalma)

• İştahsızlık ya da iştah artışı,

• Cinsel istek azalması,

• Konsantrasyon (düşünceyi odaklama) güçlüğü, unutkanlık

• Yaşama karşı ilgi, istek azalması, 

• Enerji azalması, sürekli yorgunluk

• Depresif duygu durumu: Üzüntü, mutsuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, gerginlik, ağlama

• Ölüme dair düşüncelerin sıklıkla akla gelmesi

 

Bu belirtiler klinik anlam ifade eder ve 15 günden fazla sürmesi halinde uzman yardımı almak önemlidir.

 

Depresyonda olan kişinin yakınları, “kendi kendinin doktoru ol”, “kendi kendini iyileştir”, “bir tatile çık”, “al şu kitabı oku bak seni anlatıyor”, “gez toz biraz havan değişir” gibi önerilerle yardımcı olmaya çalışırlar. İyi niyetle dahi olsa dışarıdan yapılan bu müdahaleler, kişi tarafından baskı olarak algılanır ve bütün bunları yapacak gücü kendinde bulamadığından, kendini daha da kötü hisseder.

 

Funda GÜL YILMAZ

Psikolojik Danışman

 

 

 

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

İrtibat Adresi

Bakırköy Psikolojik Danışmanlık Merkezi - Psikoloji Enstitüsü

Kartaltepe Mah. Pelinli Sk.
Melisa Apt. B Blok No: 26 D: 16
Bakırköy / İstanbul

+90( 212 ) 660 86 00 

+90( 532 ) 352 44 67

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Ulaşım - Kroki

We Support RED CROSS

Web Analytics