Süpervizyon Grubu

Yazdır

Panik Atak Nerede Nasıl Karşımıza Çıkar

Panik Atak• Kapali yerler (tünel, asansör, vb),

• Kalabalik yerler (alisveris merkezleri, toplu tasim istasyonlari, eglence merkezleri vb),

• Toplum önünde zor bir görev yapma,

• Yeni veya tanidik olmayan insanlarla yapilan toplantilar veya sosyal olaylar,

• Açik alanlar (köprü üzerinden geçme, yüksek binalar vb),

• Organik hastaliklar; ritim bozukluklari (aritmiler), kalp krizi (myokart infarktüsü), beyinin kansiz kalmasi (serebral iskemi), tiroid bezinin fazla çalismasi (tirotoksikoz), astim vb,

• Bazi ilaçlarin yan etkisi olarak,

• Depresyon, fobiler dahil pek çok psikiyatrik hastalik esnasinda,

Panik bozuklugunun temel özelligi, çogu kez nedensiz baslayan panik ataklaridir. Hasta, aniden, örnegin otobüste ya da uykusunda, yukarida sayilan pek çok sikayeti yasar. Sikayetler, müdahaleyle ya da müdahalesiz kisa sürede geçer. Atak siddetli ve korkunç bir deneyim olarak hatirlanir ve bireyde “ya tekrarlarsa” kaygisini ortaya çikarir. Hasta, yasantisini bu kaygi çerçevesinde planlamaya çalisir. Agorafobi (kapali yer korkusu) sikayetleri de tabloya eklenirse, kisi, atak geldiginde yalniz ya da kaçamayacagi ortamlara girmeme; tek basina sokaga çikmama ya da evde tek basina kalamama; camide ya da sinemada çabuk çikabilecegi yerleri tercih etme gibi günlük yasantisini ve islevselligini belirgin olarak kisitlayan davranis bozukluklari gösterir.

 

Bu hastalar semptomlarinin siddeti nedeniyle siklikla hekime basvurmalarina ragmen, çogu kez, özellikle de atak esnasinda rastlanabilen kalbin hizli çalismasi (tasikardi), tansiyon yükselmesi gibi bulgular yüzünde panik bozuklugu tanisi atlanabilir. Aslinda bu hastalarin sikayetlerinin “psikiyatrik” olduguna ikna edilmeleri de güçtür. 

Hastalik; gögüs agrisi, çarpinti vb. gibi belirtilerle seyretmesine ragmen hastaligin özünde hastanin tarif ettigi yogun sikinti yer almaktadir. Sikinti tedavi edildiginde diger belirtilerde yatisacaktir. 

Hastalarin yasadigi “nöbet” korku ile benzerlik göstermekte ve hastalik beyindeki korku ile ilgili merkezleri, korkacak bir sey yokken kendi kendine çalismaya baslatmakta ve sikayetler böylece ortaya çikmaktadir. Tekrar nöbet gelirse kaygisi ile ortaya çikan sokaga tek basina çikmama gibi davranislar aslinda kaygiyi artirmaktan ve kuvvetlendirmekten baska bir ise yaramazlar. 

Panik bozuklugu, çogu kez, depresyon, diger anksiyete bozuklukları, kisilik bozuklukları ve alkol ve madde bagimliligi ile birliktelik gösterebilir.

 

Module 1

Kurumsal Danışmanlık

Module 2

Eğitim Danışmanlığı

Module 3

Aile Danışmanlığı

İrtibat Adresi

Bakırköy Psikolojik Danışmanlık Merkezi - Psikoloji Enstitüsü

Kartaltepe Mah. Pelinli Sk.
Melisa Apt. B Blok No: 26 D: 16
Bakırköy / İstanbul

+90( 212 ) 660 86 00 

+90( 532 ) 352 44 67

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Ulaşım - Kroki

We Support RED CROSS

Web Analytics